W ciągu kilku ostatnich lat stworzyłam kilkadziesiąt nowych, własnych kręciołków. Wybrane modele możesz zobaczyć na kolejnych stronach.
Kręciołki - kwiaty. | |
Kręciołki - wielościany. | |
Kręciołki - modyfikacje. | |
Kręciołki z jednej kartki papieru. | |
Aranżacje. |
Niektóre z moich kręciołków opisałam w książkach. Na razie dostępna jest tylko polska wersja. Książki drukuję w domu. Przygotowuję dwujęzyczną wersje (polsko-angielską).
Krystyna Burczyk. Kręciołki. Zabierzów 2003. 34 str. (12 kolorowych). 35 modeli. Oprawa typu żmijka.
Spis treści: Wstęp. Sposób wykonania pojedynczego modułu. Sposób łączenia modułów. Pierścienie z 8, 10 lub 12 modułów. Różyczki. Otoczenie wiru pasem złożonym z trójkątów i kwadratów. Wykonanie modelu wielościanu. Kwiaty z kwadratów tej samej wielkości. Kwiaty z kwadratów różnej wielkości. Inne modele wielościanów. Moduły z trójkąta równobocznego. Moduły z pięciokąta foremnego. Moduł z dołkiem. Inne ciekawe modele. Bibliografia. Symbole. Dodatek 1. Konstrukcja trójkąta równobocznego. Dodatek 2. Konstrukcja pięciokąta foremnego.
Krystyna Burczyk. Kręciołki 2. Zabierzów 2003. 40 str. (11 kolorowych). 34 modele. Oprawa typu żmijka.
Spis treści: Wstęp. Moduły kręcone inaczej. Liście-podstawka. Łodyżka z listkami. Moduł "rakieta". Storczyk. Świeczka z płomieniem. Tulipany kręciołkowe. Kręciołki z jednej kartki papieru. Pierścień z paska (z załamaniami). Pierścień z 4 modułów. Modyfikacja ośmiościanu foremnego. Kwiaty ze zmodyfikowanych modułów. Modyfikacje wielościanów. Kwiaty z ostrogami. Bibliografia. Symbole.
Jeśli chcesz kupić napisz burczyk@mail.zetosa.com.pl
Po raz pierwszy zobaczyliśmy kręciołki na wystawie origami podczas "2 Skandynawskiej Konferencji Origami" w Sztokholmie (Hagelby Park) w październiku 1999 roku. Niewielkie, białe – nie rzucały się w oczy. Wyglądały niepozornie pośród modeli większych i bardziej kolorowych. Zaintrygował nas ich wygląd. Były niewątpliwie modułowe, ale nie potrafiliśmy dociec, w jaki sposób zostały wykonane. O wyjaśnienia poprosiliśmy autora modelu Hermana van Goubergena (Belgia). Prostota i elegancja pomysłu zachwyciła nas do tego stopnia, że zapragnęliśmy dołączyć je do wykonanych przez nas modeli. Gdy zaczęliśmy je robić, zaskoczeniem było dla nas bogactwo form, które można z prostych modułków kręciołkowych skomponować.
Artykuł Hermana van Goubergena o kręciołkach został opublikwanyna stronach British Origami Society oraz w magazynie British Origami. Herman był także gościem specjalnym York 2000 convention, gdzie prezentował swój pomysł nowego sposobu łączenia modułów.
Gdziekolwiek pokazywaliśmy "kręciołki" słyszeliśmy prośby o zademonstrowanie sposobu wykonania modułków i modeli. Po raz pierwszy kręciołki dołączyliśmy do naszej kolekcji modeli na wystawie zorganizowanej podczas IX Krajowej Konferencji "Origami w terapii i edukacji" (KOTE IX, 24.03.2000) w Poznaniu. Żółte kule przypominające chryzantemy zaprezentowaliśmy na wystawie "Origami – tradycja i współczesność" zorganizowanej przez nas w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie (14-26.10.2000). Podczas X Krajowej Konferencji "Origami w terapii i edukacji" (21.10.2000) w Warszawie prowadziliśmy warsztaty "Formy geometryczne przestrzenne – kręciołki". Składała je również młodzież na spotkaniu klubu origami w Miejskim Domu Kultury w Bochni (26.10.2000). Kręciołki były również prezentowane podczas spotkania grupy roboczej SNM "Warsztat otwarty" podczas zajęć z młodzieżą "Wierzchołkowce – kręciołki" (10.11.2000).
Udało nam się również zarazić "kręceniem" członków Galicyjskiego Oddziału Polskiego Centrum Origami (12.11.2000, Kraków, "Manggha") i uczestników X Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki (5-8.02.2001, Wisła).
Połączenie geometrycznej formy i piękna sprawiło, że były temetem warsztatów matematycznych na V Festiwalu Nauki w Warszawie (wrzesień 2001) oraz VI Festiwalu Nauki (wrzesień 2002).
Jako nasze ulubione modele jeździły z nami także za granicę. Pokazywaliśmy je na 3 konferencji Origami in Science, Mathematics and Education (Assilomar, CA, USA, marzec 2000), Prowadziliśmy warsztaty i pokazywaliśmy kręciołki na konferencjach Magyar Origami Kor (Pecs, 2001; Kecskemet 2002, kecskemet 2003). Byliśmy z nimi we Florencji na 21 Convegnio CDO (2002) i w Nottingham na BOS Spring Convention 2003.
Zdjęcia z warsztatów i konwencji. |
Poprzednia | Domowa | Nadrzędna | Mapa | in English | Następna |