Kręciołki

Modele

W ciągu kilku ostatnich lat stworzyłam kilkadziesiąt nowych, własnych kręciołków. Wybrane modele możesz zobaczyć na kolejnych stronach.

Kręciołki - kwiaty. kwiaty
Kręciołki - wielościany. wielościany
Kręciołki - modyfikacje. zmodyfikowane
Kręciołki z jednej kartki papieru. 1 kartka
Aranżacje. aranżacje

Książki

Niektóre z moich kręciołków opisałam w książkach. Na razie dostępna jest tylko polska wersja. Książki drukuję w domu. Przygotowuję dwujęzyczną wersje (polsko-angielską).

Kręciołki 1

Krystyna Burczyk. Kręciołki. Zabierzów 2003. 34 str. (12 kolorowych). 35 modeli. Oprawa typu żmijka.

Spis treści: Wstęp. Sposób wykonania pojedynczego modułu. Sposób łączenia modułów. Pierścienie z 8, 10 lub 12 modułów. Różyczki. Otoczenie wiru pasem złożonym z trójkątów i kwadratów. Wykonanie modelu wielościanu. Kwiaty z kwadratów tej samej wielkości. Kwiaty z kwadratów różnej wielkości. Inne modele wielościanów. Moduły z trójkąta równobocznego. Moduły z pięciokąta foremnego. Moduł z dołkiem. Inne ciekawe modele. Bibliografia. Symbole. Dodatek 1. Konstrukcja trójkąta równobocznego. Dodatek 2. Konstrukcja pięciokąta foremnego.



Kręciołki 2

Krystyna Burczyk. Kręciołki 2. Zabierzów 2003. 40 str. (11 kolorowych). 34 modele. Oprawa typu żmijka.

Spis treści: Wstęp. Moduły kręcone inaczej. Liście-podstawka. Łodyżka z listkami. Moduł "rakieta". Storczyk. Świeczka z płomieniem. Tulipany kręciołkowe. Kręciołki z jednej kartki papieru. Pierścień z paska (z załamaniami). Pierścień z 4 modułów. Modyfikacja ośmiościanu foremnego. Kwiaty ze zmodyfikowanych modułów. Modyfikacje wielościanów. Kwiaty z ostrogami. Bibliografia. Symbole.



Jeśli chcesz kupić napisz burczyk@mail.zetosa.com.pl

Kręciołki Hermana van Goubergena.

Po raz pierwszy zobaczyliśmy kręciołki na wystawie origami podczas "2 Skandynawskiej Konferencji Origami" w Sztokholmie (Hagelby Park) w październiku 1999 roku. Niewielkie, białe – nie rzucały się w oczy. Wyglądały niepozornie pośród modeli większych i bardziej kolorowych. Zaintrygował nas ich wygląd. Były niewątpliwie modułowe, ale nie potrafiliśmy dociec, w jaki sposób zostały wykonane. O wyjaśnienia poprosiliśmy autora modelu Hermana van Goubergena (Belgia). Prostota i elegancja pomysłu zachwyciła nas do tego stopnia, że zapragnęliśmy dołączyć je do wykonanych przez nas modeli. Gdy zaczęliśmy je robić, zaskoczeniem było dla nas bogactwo form, które można z prostych modułków kręciołkowych skomponować.

Artykuł Hermana van Goubergena o kręciołkach został opublikwanyna stronach British Origami Society oraz w magazynie British Origami. Herman był także gościem specjalnym York 2000 convention, gdzie prezentował swój pomysł nowego sposobu łączenia modułów.


Kręciołki w Polsce i na świecie.

Gdziekolwiek pokazywaliśmy "kręciołki" słyszeliśmy prośby o zademonstrowanie sposobu wykonania modułków i modeli. Po raz pierwszy kręciołki dołączyliśmy do naszej kolekcji modeli na wystawie zorganizowanej podczas IX Krajowej Konferencji "Origami w terapii i edukacji" (KOTE IX, 24.03.2000) w Poznaniu. Żółte kule przypominające chryzantemy zaprezentowaliśmy na wystawie "Origami – tradycja i współczesność" zorganizowanej przez nas w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie (14-26.10.2000). Podczas X Krajowej Konferencji "Origami w terapii i edukacji" (21.10.2000) w Warszawie prowadziliśmy warsztaty "Formy geometryczne przestrzenne – kręciołki". Składała je również młodzież na spotkaniu klubu origami w Miejskim Domu Kultury w Bochni (26.10.2000). Kręciołki były również prezentowane podczas spotkania grupy roboczej SNM "Warsztat otwarty" podczas zajęć z młodzieżą "Wierzchołkowce – kręciołki" (10.11.2000).

Udało nam się również zarazić "kręceniem" członków Galicyjskiego Oddziału Polskiego Centrum Origami (12.11.2000, Kraków, "Manggha") i uczestników X Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki (5-8.02.2001, Wisła).

Połączenie geometrycznej formy i piękna sprawiło, że były temetem warsztatów matematycznych na V Festiwalu Nauki w Warszawie (wrzesień 2001) oraz VI Festiwalu Nauki (wrzesień 2002).

Jako nasze ulubione modele jeździły z nami także za granicę. Pokazywaliśmy je na 3 konferencji Origami in Science, Mathematics and Education (Assilomar, CA, USA, marzec 2000), Prowadziliśmy warsztaty i pokazywaliśmy kręciołki na konferencjach Magyar Origami Kor (Pecs, 2001; Kecskemet 2002, kecskemet 2003). Byliśmy z nimi we Florencji na 21 Convegnio CDO (2002) i w Nottingham na BOS Spring Convention 2003.

Zdjęcia z warsztatów i konwencji. konwencje

<< |^| ^ <-> >>
Poprzednia Domowa Nadrzędna Mapa in English Następna


© Copyright K. i W. Burczyk, 2003
Ostatnia modyfikacja: