O godzinie 11.00 w sali widowiskowej uroczystego otwarcia wystawy dokonała pani Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Centrum "Manggha". Powitała przybyłych gości, grupę dzieci i nauczycieli z oddziału PCO "Sembazuru – tysiąc żurawi" z Żor. Opowiedziała również o działalności Centrum i wymieniła sponsorów wystawy i warsztatów.
Pani Karolina Bielczyk odczytała wyniki konkursu origami (ogłoszonego przez Centrum w "Gazecie wyborczej") i wręczyła nagrody laureatom. Wojciech Burczyk krótko przedstawił historię origami i zaprosił do zwiedzenia wystawy.
Prezes Polskiego Centrum Origami, pani Dorota Dziamska oficjalnie poinformowała o utworzeniu Galicyjskiego Oddziału PCO i uroczyście przekazała logo oddziału na ręce Krystyny Burczyk.
Zgromadzeni goście zostali zaproszeni do wspólnej zabawy i utworzenia gigantycznego wijącego się przy dźwiękach muzyki węża. I tak rozpoczął się wykład inauguracyjny.
Wąż rozpadł się, gdy każdy z uczestników wziął dużą kartkę z długiego stołu stojącego na środku sali.
Pani Dorota Dziamska opowiedziała origami - story czyli opowieść ilustrowaną wykonywanymi złożeniami. Każdy z uczestników składał jeden moduł. Przy stole składały dzieci, a pozostałe osoby szukały dla siebie miejsca na ścianach, podłodze, krzesłach. Z gotowymi modułami w rękach podzieliliśmy się na grupy według koloru kartek. Następnie osoby z kartkami w różnych kolorach łączyły się w pary i składały jeden segment węża (z dwóch modułów).
Gotowe segmenty układaliśmy na stole. Pani Dorota łączyła je ze sobą.
Powstał długi, grzechoczący, papierowy wąż, który zwinięty w kłębek pozostał na środku sali.
W sali widowiskowej pozostali nauczyciele, dla których pani Dorota Dziamska przygotowała warsztaty "Origami story jako narzędzie integracji kształcenia".
Pozostali uczestnicy udali się do lobby (zwiedzić wystawę) lub do holu głównego, gdzie pod okiem instruktorów mogli spróbować swoich sił w składaniu modeli origami.
Po godzinie 15.00 w sali widowiskowej nastąpiła zmiana tematyki. Warsztaty "Origami modułowe – formy geometryczne przestrzenne" poprowadziła Krystyna Burczyk i uczniowie I LO w Bochni. Uczestnicy (starsza młodzież i dorośli) wykonując "klepsydrę" (dwa sześciościany "kryształki" połączone specjalnymi łącznikami) zapoznali się z techniką nauczania origami modułowego. Mieli również okazję wypróbować swoją znajomość języka matematycznego (w ten sposób były wydawane polecenia) i własną wyobraźnię przestrzenną. Zaskoczeniem da wszystkich był drugi wykonywany model – graniastosłup prawidłowy sześciokątny wykonany z modułów wierzchołkowych trójkątnych. Był to model "pop-up", czyli taki, który rozpłaszczony nie ulega zniszczeniu. Aby złożyć ten model uczestnicy warsztatów musieli najpierw konstrukcyjnie podzielić kartkę A4 na trójkąty równoboczne, wyciąć te trójkąty, wyznaczyć ich środki poprzez złożenie wzdłuż dwusiecznych kątów wewnętrznych, złożyć moduły wierzchołkowe, a następnie zmontować z nich model graniastosłupa. Trwające dwie godziny warsztaty minęły niepostrzeżenie, a uczestnicy byli dumni z efektów swojej pracy.
Podczas, gdy na dole odbywały się warsztaty, w holu na górze były ustawione stoliki, a przy nich dyżurowali instruktorzy origami. Na stolikach lub w ich pobliżu były umieszczone duże modele pokazowe i plansze z diagramami. Naukę składania przy stolikach prowadzili uczniowie klasy 3b z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni. Joanna Gądek pokazywała pierścień "18-tkę" (Mette Pederson, USA).
Agata Anioł proponowała wykonanie stworka "kłap-kłap" (Teruo Tsuji, Japonia).
Gosia Cepak i Agnieszka Anioł zachęcały do wykonania sześcianu zmieniającego się w różę (Magic Rose Cube Valerie Vann, USA).
Do wykonania serduszka ze skrzydełkami (Paul Ee, Singapur) przekonywały: Anna Rosiek i Ewa Matras. Skaczące żaby (model tradycyjny) pokazywali: Sebastian Nowacki i Karol Jelonek. Hitem warsztatów była truskawka (Rae Cooker, USA) nauczana przez Łukasza Kokoszkę, Bogusię Kołodziej, Jakuba Ujejskiego.
Instruktorom pomagali: Kamila Konieczna, Katarzyna Filipska, Dominik Roman.
Przy jednym ze stolików modele tradycyjne pokazywała studentka japonistyki Karolina Bielczyk.
Każdy z uczestników warsztatów otrzymywał pamiątkowy dyplom uczestnictwa.
Pierwsi goście przybyli już przed godziną 11.00. Czekały na nich stoliki i instruktorzy – uczniowie klasy 3b I LO w Bochni. Oprócz modeli zaproponowanych w sobotę pojawiła się nowa propozycja. Małgorzata Daniel uczyła sposobu wykonania "kryształków" (z modułu Mitsunobu Sonobe, Japonia).
Przy stolikach panował ruch. Przychodzili dorośli i dzieci. Pojawiły się nawet osoby, które składały już z nami w sobotę. Panowała atmosfera radości. Uczestnicy byli zadowoleni z efektów swojej pracy.
Bogatsi w doświadczenia staraliśmy się tak zorganizować pracę, aby usunąć niedociągnięcia z dnia poprzedniego.
W lobby (na dole) były prezentowane modele bardziej złożone. Magda Fajfer demonstrująca sposób składania róży Toshikazu Kawasaki (Japonia) była zadowolona, gdyż wszystkim podobały się wykonane przez nią róże. Kilka osób było tak zachwyconych tymi różami, że podjęli trud własnoręcznego ich wykonania, co nie było zadaniem łatwym.
W sali widowiskowej były wyświetlane filmy z serii "Origami w terapii i edukacji. Wędrówki papierowej laleczki".
Do samej godziny 17.00 przy stolikach siadali ludzie i składali origami. Centrum opuściliśmy o 17.10. Pozostała wystawa modeli, która miała być czynna do 26 października 2000.
Cała im impreza nie mogłaby się odbyć bez uczniów klasy 3b z I LO w Bochni.
Na czele sprawnie działającego biura organizacyjnego stanęła Karolina Mazur. Karolina pełniła funkcje reprezentacyjne oraz była odpowiedzialna za kontakty z pracownikami Centrum. Oprowadzała gości po wystawie (w tym również w języku angielskim), kserowała materiały (ankiety, program wystawy, materiały szkoleniowe na warsztaty), przygotowywała dyplomy uczestnictwa. W sobotę i niedzielę uczniowie pełnili dyżury: witali wszystkich wchodzących (wręczając im program i ankietę oraz zachęcali do zwiedzenia wystawy), przyjmowali wypełnione ankiety, wypisywali dyplomy uczestnictwa. Zbierali również opinie o wystawie i warsztatach.
Dzięki pracy zespołu technicznego - Kuba Ujejski, Łukasz Bukowski, Wojciech Famielec, Sławek Nowak, Karol Hadała – mogliśmy zgromadzić bogatą dokumentację (zdjęcia, film video) na temat warsztatów i wystawy.
Warsztaty i wystawa nie mogłyby się odbyć bez udziału sponsorów. Najbardziej znaczącą pomoc (wspaniały papier do origami) otrzymaliśmy od szwedzkiego producenta papieru Origami Paper OPP AB (www.origamipaper.com).
Myślimy, że ogromny wysiłek włożony w przygotowanie warsztatów i wystawy zaowocował udaną imprezą. Może następnym razem uda nam się zorganizować takie spotkanie w Bochni?!
Poprzednia | Domowa | Nadrzędna | Mapa | in English | Następna |