Wypełnienie sześcianu


Tomoko Fuse napisała (narysowała) książkę pod tytułem (ISBN 4-480-87263-9). Niektórzy twierdzą, że znaczy to "Zabawa w wypełnianie pudełek". Można tam znaleźć sposoby na podział sześcianu na części, te na cząstki, które dzielą się na cząsteczki. Oto niektóre z nich.

Dzielimy sześcian na 6 przystających ostrosłupów poprzez połączenie wierzchołków ze środkiem sześcianu. Zagadka: co wyjdzie po przyklejeniu tych ostrosłupów do ścian sześcianu od zewnątrz ?

Każdy z tych ostrosłupów możemy jeszcze podzielić na 2 części (wzdłuż przekątnej podstawy lub równolegle do jednej z krawędzi podstawy), na 4 części (wzdłuż obu przekątnych podstawy lub równolegle do obu krawędzi podstawy), na 8 części (wzdłuż obu przekątnych podstawy i równolegle do obu krawędzi podstawy). Podzielimy wtedy sześcian na 12, 24 lub 48 jednakowych części. Tu widać podział na 48 części (jeden z 6 wyściowych ostrosłupów rozłożony, pozostałe ułożone w sześciennym pudełku).

Tu rozłożony cały sześcian na części, cząstki i cząsteczki różnej wielkości.

Układanka daje dużo zabawy w czasie wyciągania z pudełka i jeszcze więcej w czasie wkładania. Należy wtedy uważać na dodatkowe części, które lubią zostawać na zewnątrz pudełka po jego całkowitym wypełnieniu :-)


W innej książce pod tytułem (ISBN 4-416-38823-3) Tomoko Fuse "upycha" różne bryły w innych bryłach. Poniżej przykład pokazujący jak czworościan mieści się w sześcianie.

czworościan w sześcianie
czworościan w sześcianie


<< |^| ^ <-> >>
Poprzednia Domowa Nadrzędna Mapa in English Następna


© Copyright K. i W. Burczyk, 1998
Ostatnia modyfikacja: