Origami - ulubione strony


Origami w Polsce

na początek   origami modułowe   skąd zacząć ?   organizacje   zakupy  

Z przyjemnością prezentujemy strony o origami w języku polskim.

Origami - papierowe fantazje
http://www.origami.art.pl
Portal poświęcony origami prowadzony przez Rafała Sabata wraz z zespołem redakcyjnym. Portal szybko rozwija się i jest na bieżąco aktualizowany. Zawiera bogatą galerię modeli wykonanych przez redakcję. Zawiera też liczne diagramy - zarówno autorskie diagramy autorów strony jak i liczne odsyłacze do diagramów, które można znaleźć w sieci wraz z omówieniami modeli). Strona warta polecenia wszystkim, którzy dopiero zaczynają i szukają informacji. Także wielbiciele super- hiper-trudnych modeli zwierząt znajdą tu wiele dla siebie.

Origami modułowe
http://www.origami.friko.pl/
Strona Haliny Narloch Rościszewskiej zawirające liczne modele geometryczne wykonane z róznych systemów modułowych. Zwykle przy modelach znajdują się odsyłacze do stron autorów lub innych stron z diagramami modeli. Na stronie dokładne omówienie techniki snapologii Heinza Strobla.Warta polecenia wszystkim wielbicielom form geometrycznych i origami modułowego.

PCO Strona Polskiego Centrum Origami
http://www.geocities.com/origami_dorota/polish.html
Informacje o Polskim Centrum Origami, adresy kontaktowe oraz diagramy do origami płaskigo z koła - Kubuś Puchatek i Gargamel

Forum origami Forum origami
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=16475
Polskojęzyczna lista dyskusyjna o origami prowadzona przez Grażkę z Łodzi.


Jeśli znasz inne strony o origami w języku polskim, to koniecznie napisz do mnie: burczyk@mail.zetosa.com.pl.


Origami modułowe i matematyka

na początek   origami modułowe   skąd zacząć ?   organizacje   zakupy  

Współczesne origami, zwłaszcza origami modułowe, ma bardzo silne związki z matematyką. Najciekawsze strony poświęcone origami modułowemu i związkom origami z matematyką znajdziesz poniżej. Strony te napisane są w języku angielskim.

5 tetrahedrons Jim Plank's Origami Page (Modular)
http://www.cs.utk.edu/~plank/plank/pics/origami/origami.html
Bardzo ładne strony z wielościanami z modułowego origami. Moduły wymyślone przez Jima to moduły krawędziowe umożliwiające konstrukcję ścian trójkątnych, kwadratowych, pięciokątnych i sześciokątnych. Diagramy, instrukcje składania i zdjęcia.

T.Hull Origami Mathematics Page
http://chasm.merrimack.edu/~thull/OrigamiMath.html
Strona poświęcona związkom origami z matematyką. Tu można znaleźć aksjomatyczną teorię origami.

Meenakshi Origami - Meenakshi's modular mania
http://www.geocities.com/soho/studios/8012/origami.html
Galeria Meenakshi Mukhopadhyay. Znajdziesz tu modele z origami modułowego (i nie tylko), a także zdjęcia wielościanów i pudełek. Meenakshi umieściła także instrukcje składania modeli własnego projektu.

Gretchen Gretchen's Origami Page
http://www.ogi.edu/~gren/other-origami.html
Gretchen D. Westlight zajmuje się zawodowo składaniem pudełek, uczy także tego innych.

Valerie Vann Valerie Vann's Delphi Home Page of Mostly Modular Origami
http://people.delphi.com/vvann/
Valerie Vann's Modular Origami Home Page
http://members.aol.com/valerivann/
Valerie Vann's Compuserve Home Page
http://ourworld.compuserve.com/homepages/valerie_vann/
Pod tymi adresami można było znaleźć ciekawe strony o origami modułowym. Niestety Valerie zamknęła je.

Hart George W. Hart Paper Polyhedra
http://www.georgehart.com/virtual-polyhedra/paper-models.html
George ma stronę poświęconą papierowym modelom wielościanów wykonanych w technice origami i innych technikach.
Oprócz tego jego witryna zawiera wszystko o wielościanach. Stworzona przez niego encyklopedia wielościanów opisuje ponad 1000 wielościanów. Oprócz opisów i własności poszczególnych klas wielościanów można zobaczyć obrazy tych wielościanów (także ruchome), poznać siatki wielościanów, dowiedzieć się jak je wykonać oraz jak wykorzystać na lekcjach w szkole. Witryna zawiera także obszerną bibliografię dotyczącą wielościanów wraz z krótkimi opisami oraz odsyłacze do stron internetowych poświęconych wielościanom.

Kalmon The Clouded Mind of Thoki Yenn
http://www.thok.dk
Thoki Yenn jest twórcą Kalmona von Baltic znanego także jako Kalmon Wielki i Wspaniały (a może z tą twórczością było na odwrót). Wspaniałe modele geometrycznego origami i niezwykłe diagramy. Można także kupić wspaniałą kasetę wideo na temat origami geometrycznego. Wiele informacji o złotym i srebrnym prostokącie oraz o geometrii kartki A4.


Skąd zacząć ?

na początek   origami modułowe   skąd zacząć ?   organizacje   zakupy  

Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z origami, to polecam jako początek poszukiwań w Internecie poniższe strony (w języku angielskim). Osoby bardziej zaawansowane także znajdą na tych stronach wiele ciekawych informacji.

J. Wu Joseph Wu Origami Page
http://www.origami.vancouver.bc.ca
Koniecznie zobacz tę stronę. Joseph Wu to guru origami. O jego znaczeniu w świecie origami świadczy to, że informacja o nim znajduje się na prawie każdej stronie poświęconej origami.
U Josepha Wu znajdziesz informacje o wszystkim związanym z origami. Począwszy od historii origami, poprzez własne projekty (diagramy i zdjęcia) Josepha do bogatej listy odsyłaczy do innych stron origami. Tutaj też dowiesz się, gdzie kupić rzeczy związane z origami oraz gdzie spotkać ludzi zajmujących się origami. Strona zawiera wyszukiwarkę do zasobów origami. Świetny początek do szukania materiałów o origami we wszelkich odmianach i odcieniach.

Oriweb Origami on the Web
http://www.paperfolding.com
Szczegółowa lista ciekawych miejsc dotyczących origami. Zawiera prawie 100 odsyłaczy do stron osobistych poświęconych origami, do 16 organizacji origami, kilkunastu sklepów internetowych i jeszcze trochę innych. Każdy odsyłacz uzupełniony jest krótką notką, co można przy jego pomocy znaleźć.

Barber Origami (Alex Barber)
http://www.the-village.com/origami/index.html
Baza adresów internetowych składaczy i ich stron. Baza modeli z podaniem ich twórców i książek, w których zostały opublikowane. Galeria fotografii. Diagramy.

Warto również odwiedzić strony organizacji origami, zwłaszcza strony Holenderskiego Stowarzyszenia Origami http://www.origami-osn.nl/osne.html lub http://origami.kvi.nl.

Osobom znającym język angielski polecam listę dyskysyjną origami-l.
Aby się na nią zapisać należy wysłać na adres listserv@mit.edu
list o treści: subscribe ORIGAMI imię nazwisko

Lista ta ma swoje archiwum, które można bardzo wygodnie przeszukiwać według słów kluczowych. Aby się dowiedzieć więcej na ten temat, wyślij na adres origami@www.rug.nl list zawierający jedną linię: faq
lub zajrzyj na stronę http://www.rug.nl/rugcis/rc/ftp/origami/faqs/index.htm


Organizacje origami

na początek   origami modułowe   skąd zacząć ?   organizacje   zakupy  

OSN Origami Sociëteit Nederland
http://origami.KVI.nl/osn/
Niezwykle bogate archiwum FTP zawierające diagramy, fotografie, programy, archiwum listy dyskusyjnej i wiele innych.

BOS British Origami Society Home Page
http://www.britishorigami.org.uk


Origami Deutchland Origami Deutchland (English Version.)
http://www.papierfalten.de/en/
Origami Deutchland
http://www.papierfalten.de

OUSA Origami USA
http://www.origami-usa.org/


Origami Sverige Origami Sweden
http://welcome.to/origami.sverige



Zakupy

na początek   origami modułowe   skąd zacząć ?   organizacje   zakupy  

Książki o origami są dostępne w polskich księgarniach tylko od czasu do czasu i są to pozycje przeznaczone dla początkujących. Jeśli poszukujesz bardziej ambitnej pozycji lub interesuje Cię coś szczególnego możesz skorzystać ze sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez organizacje origami lub internetowe księgarnie. W tematyce origami specjalizują się:

Origami Paper Origami Paper OPP AB
http://www.origamipaper.com
Szwecka firma produkująca specjalny papier do origami i sprzedająca go przez internet. Papier jest bardzo wytrzymały o intensywnych kolorach. Także dwukolorowy - hitem jest papier z jednej strony czerwony, z drugiej zielony, idealny na truskawkę. Firma przysyła bezpłatne próbki - aby je otzymać wystarczy podać swój adres na ich stronie internetowej. Zakupy można zamówić poprzez stronę internetową i zapłacić kartą kredytową. Sklep sprawdzony i godny polecenia.

fascfolds Fascinating Folds
http://www.fascinating-folds.com/
Internetowy sklep w USA z książkami o origami (szeroka oferta w rozsądnych cenach), papierem do origami i innymi podobnymi różnościami. Można zamówić i zapłacić kartą kredytową. Dostawa do Polski po 4 tygodniach. Sklep sprawdzony i godny polecenia.

sasuga Sasuga Japanese Bookstore Home Page
http://www.sasugabooks.com
Internetowa księgarnia w USA z książkami, kasetami, filmami, CD i czasopismami o origami. Duży wybór książek publikowanych w Japonii. Próba sprowadzenia od nich książek nie powiodła się (zaginęły po drodze, ale pieniądze udało się odzyskać bez kłopotu). Firma ma nie najlepszą opinię, jeśli chodzi o kontakty z klientami. Jeśli chcesz, to próbuj na własną odpowiedzialność.

Kim's Crane Origami Supplies by Kim's Crane
http://www.kimscrane.com
Kim's Crane jest internetowym sklepem prowadzonym przez męża i żonę począwszy od 1995 roku. Ich celem jest dostarczenie społeczności origami największego dostępnego on-line zbioru książek, papierów, taśm wideo i innych przydatnych akcesoriów po najniższych możliwych cenach. Płatność kartami kredytowymi, dostawa pocztą lotniczą. Nie próbowaliśmy

BOS supplies BOS supplies
http://www.worthhall.demon.co.uk/supplies/index.htm
Internetowy sklep British Origami Society. Można tu kupić wydawnictwa BOS (biuletyny oraz broszury). Strona zwiera także odsyłacz do oficjalnego dostawcy BOS - księgarni Book Ends

OUSA The Source OUSA The Source
http://209.3.73.100/
Internetowy sklep Origami USA. Można tu kupić książki, kasety wideo i papier.


<< |^| ^ <-> >>
Poprzednia Domowa Nadrzędna Mapa in English Następna


Wybór i komentarz © Copyright K. i W. Burczyk, 1998, 2000.
Wszystkie obrazki są własnością autorów odpowiednich stron.
Ostatnia modyfikacja: